- Jak lucerna granulowana wspiera rozwój młodych koni?
- Współpraca z agencją wynajmu: Kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?
- Jak prać buty? Czy pranie w pralce jest bezpieczne?
- Praktyczny Przewodnik Po Pielęgnacji Samochodu: Od Czyszczenia po Ochronę
- Przez mityczne ziemie Azeroth do dystopijnego Londynu - odkryj światy literackie na Matfel.pl
Jak radzić sobie ze stresem?
W XXI wieku najczęstszym problemem wśród osób pracujących nie jest depresja, nie nadciśnienie, ale stres. Manifestując się pod różnymi maskami, stres zatruwa codzienne życie i znacznie pogarsza jakość życia. Stres osłabia apetyt, obniża jakość snu, a każdy dzień zamienia w koszmar. Ponadto wszyscy wiedzą, że stres jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, które zajmują pierwsze miejsce na liście chorób śmiertelnych.
Stres jako zjawisko medyczne był przedmiotem badań kanadyjskiego endokrynologa badał Hansa Selye na początku XX wieku. Jego eksperymenty przekonująco wykazały, że podstawą reakcji na stres są nie tyle doświadczenia psychologiczne, ile zmiany w czynności gruczołów dokrewnych. Szczególnie w sytuacji stresowej we krwi znacząco wzrasta poziom kortyzolu, hormonu nadnerczy. Co najciekawsze, eksperymenty Hansa Selye pokazały, że reakcja na stres jest niezwykle niezbędna do normalnego życia, a zatem nie każdy stres można uznać za „zły”.
Jak sobie radzić ze stresem? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie lekarze i psycholog -owie opracowali cały system ćwiczeń i szkoleń. Do najbardziej skutecznych należą:
Rozluźnienie mięśni. W sytuacji stresowej obserwuje się mimowolne skurcze mięśni. Metoda ta sprowadza się do przyjęcia wygodnej postawy i mentalnego „przeskanowania” ciała pod kątem obecności napięcia mięśniowego odbiegającego od normy. Wtedy należy sobie wyobrazić, że po naszym ciele rozchodzi przyjemne ciepło. Ta wizualizacja doprowadzi do złagodzenia napięcia mięśni, a w rezultacie doprowadzi do odprężenia.
Medytacja. Chociaż w świadomości większości ludzi medytacja kojarzy się ze wschodnimi praktykami religijnymi, jest to wspaniała metoda radzenia sobie ze stresem. Zauważono, że koncentracja na przyjemnych wspomnieniach znacznie zmniejsza nasilenie reakcji stresowej.
Zmiana stylu życia. Być może jest to najtrudniejszy, ale jednocześnie najskuteczniejszy sposób radzenia sobie ze stresem. Na początek trzeba posprzątać swoje miejsce pracy – twórczy bałagan przydaje się tylko ludziom sztuki, jednakże w normalnym świecie jest przyczyną zmęczenia i nadmiernej reaktywności na bodźce. Skupienie uwagi, porządek i brak zmartwień – są to trzy kluczowe elementy bezstresowego życia i zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego. A co jeżeli moje życie jest usłane problemami? Musisz nauczyć się postrzegać kłopoty nie jako bolesne ciosy zadane przez los, ale jako test, który pozwoli ci pokazać się w najlepszym świetle.
Opisane techniki są dość proste i nie zajmują dużo czasu, ale są bardzo skuteczne w radzeniu sobie ze stresem i zmianą patrzenia na swoją sytuację życiową.