Praca przydatna w codziennym życiu

Codziennie trafiają do nas dziesiątki artykułów. Kiedyś aby coś przeczytać, trzeba było kupić książkę lub gazetę. Obecnie wystarczy skorzystać ze smartfona i wejść do Internetu gdzie czekają na nas codziennie nowe artykuły i teksty, które możemy przeczytać. Aby jednak stanowiły one unikalną wartość dla czytelnika, muszą być profesjonalnie napisane, poprawne pod względem logicznym i stylistycznym, pozbawione błędów i literówek. Korekta to praca polegająca na eliminacji błędów językowych – ortograficznych, interpunkcyjnych, składniowych, stylistycznych, fleksyjnych. Często jednak jest mylona z pracą redaktora. Redaktor skupia się na poprawności danego tekstu pod względem merytorycznym. Jego zadaniem jest zatem sprawdzenie, czy śródtytuły pasują do treści, czy tekst jest zrozumiały dla czytelnika, czy wszystkie wątki się zgadzają oraz czy prowadzony wywód będzie logiczny i zrozumiały dla czytelnika. Redaktor może proponować zmianę tytułów rozdziałów, inny podział na śródtytuły itp.

Przydatne cechy i umiejętności

Mówi się, że aby korekta była wykonywana solidnie, sam korektor musi lubić czytać i poświęcać na to wiele czasu. To oczywiście prawda ponieważ zainteresowanie czytaniem i rynkiem czytelniczym okazuje się być nieodzowną umiejętnością w tej pracy. Dzięki temu można ją wykonywać lepiej i sprawniej.
Do najważniejszych cech i umiejętności przydatnych w pracy korektora należą: biegła umiejętność posługiwania się językiem polskim, rozległa wiedza na temat języka ojczystego, bogaty zasób słów. Korektor musi się ciągle rozwijać, poznawać procesy zachodzące w języku i być “na czasie”. Musi również umieć docierać do poszczególnych grup odbiorców. Ponadto, korektor powinien posiadać umiejętność pracy pod presją czasu, koncentracji i skupienia na wykonywanym zleceniu. Musi mieć dobre oko, żeby móc wyłapywać wszystkie literówki i błędy stylistyczne w tekście. Dobry korektor musi również być terminowy, odpowiedzialny i punktualny. Powinien dobrze planować swoją pracę, tak aby była ona efektywna.
Najczęściej od korektorów wymaga się wykształcenia wyższego kierunkowego (filologia polska, dziennikarstwo, edytorstwo, językoznawstwo). Ponadto wśród wymagań pracodawców pojawiają się: doskonała znajomość języka ojczystego, dobra organizacja czasu pracy, umiejętność pracy pod presją czasu jak również znajomość pakietu MS Office.

Gdzie można znaleźć pracę

Korektor może znaleźć pracę w wydawnictwach, redakcjach, portalach internetowych oraz mówiąc ogólnie – w każdym miejscu, gdzie tworzy się teksty. Obecnie oprócz tradycyjnych wydawnictw czy redakcji ogromna część rynku należy do portali internetowych, gdzie publikuje się każdego dnia setki artykułów poświęconych polityce, gospodarce, nauce, stylowi życia, plotkom czy każdej innej dziedzinie ludzkiej aktywności. Aby jednak artykuły te były wartościowe dla czytelnika, muszą być wysokiej jakości i napisane poprawną polszczyzną. Tutaj właśnie znajduje zastosowanie praca korektora – żadna redakcja nie mogłaby się bez niego obejść. Wielu korektorów zakłada własną działalność gospodarczą i pracuje jako przedstawiciele wolnego zawodu.